submenu

Ook Fit & Gezond Dames viert 50 jaar samenzijn - 21/10/2021

Eerst inspanning, dan ontspanning

Een halve eeuw al houden de 25 leden van Fit & Gezond Dames zichzelf fit door op maandagavond een uurtje te turnen. Door corona konden hun turnuurtjes lange tijd niet meer doorgaan.

‘Eindelijk. Het is hoog tijd dat we terug kunnen sporten, de coronakilo’s mogen eraf’, zeggen voorzitter Anita Melis (67) en penningmeester Annie Vanderperren (67).

Alida Melis richtte Fit & Gezond Dames in maart 1971 op onder de koepel van KAV. Bij het vertrek van hun tante in 1995 hebben Anita en Annie de fakkel overgenomen. Inmiddels is de vereniging tot een zelfstandige turnkring uitgegroeid. ‘Eerst vonden de turnlessen elke maandag plaats in de gemeentelijke feestzaal, van 20 tot 21 uur, onder leiding van Paul Demaeyer’, weet Anita. ‘Het waren toen voornamelijk grondoefeningen. Van 21 tot 22 uur werd toestelturnen gegeven voor de jongere dames. Toen Paul Demaeyer met pensioen ging, nam Hilde Daems de lessen over. Maar nadat de feestzaal werd vernieuwd, moesten we uitwijken naar een andere locatie. Eerst verhuisden we naar de turnzaal van het Heilig Hartcollege op ‘t Veldeken en in 1998 gingen we naar de grote zaal van de Kam.’

Heilzaam De turnoefeningen zijn door de verhuis wel wat veranderd. ‘Er waren geen turntoestellen in de Kam en omdat de jongere dames minder jong – en ook niet meer zo lenig – waren, werd het toestelturnen afgeschaft’, herinnert Annie zich. ‘Vandaag doen we eerst een korte opwarming door op eigen tempo enkele toertjes in de zaal te lopen. We maken onze spieren soepel en los met armbewegingen. Daarna voeren we op onze matjes grondoefeningen uit. Dat zijn onder andere buikspieroefeningen, maar ook oefeningen met een elastiek. Tijdens het turnen staat er altijd muziek op, dat maakt de oefeningen aangenamer. De goede sfeer draagt ertoe bij dat sommige deelneemsters – onder wie ikzelf – al meer dan dertig jaar wekelijks paraat staan. Turnen werkt heilzaam. Tijdens de lessen wordt er ook gelachen. Alles gebeurt in een gemoedelijke sfeer. En als er eentje is die te luid praat, dan zeggen de anderen wel ‘sst’ als dat nodig is. Ieder van ons doet de oefeningen op haar eigen tempo. Het is geen competitie.’

Na de inspanning volgt de ontspanning. ‘Sommige leden gaan nog even ontspannen in café de Kam voor een babbel en een drankje’, pikt Anita in. ‘Dat is altijd een gezellig samenzijn. We plannen overigens ook elk jaar de eerste les na Nieuwjaar een toost op het nieuwe jaar. Het einde van het sportjaar sluiten we dan weer af met een drink in café de Kam.’

Turnen op tv

Inmiddels is Karolien Denies de vaste turnlerares. ‘Toen Hilde naar Antwerpen vertrok, moesten we op zoek naar een nieuwe lerares’, vertelt Annie. ‘Ik heb Karolien vijftien jaar geleden leren kennen via Start-to-run. Ze is leerkracht lichamelijke opvoeding in het Brusselse en doet dat uitstekend. Onze groep bestaat momenteel uit 25 dames. Het aantal aanwezigen varieert per les. De dames zijn van verschillende leeftijden, tussen de 40 en 77 jaar oud. Een derde van onze leden is Duitstalig. Ledenwerving gebeurt voornamelijk door mond-tot-mondreclame en via deze gemeenschapskrant uitgekamd. Dat we nu terug mogen turnen, doet deugd. Tijdens corona ging iedereen wel wandelen en fietsen, maar dat is toch niet hetzelfde. Sommige leden volgden op televisie turnoefeningen en deden die dan na, maar alleen is dat helemaal niet zo plezant.’

Feestje met de heren

Gaan de dames hun vijftigjarig bestaan vieren? ‘We plannen een klein feestje samen met de leden van turnkring Fit & Gezond Heren. Zij bestaan ook vijftig jaar, maar de werking van onze beide verenigingen staat volledig los van elkaar.’ Samen vieren is altijd leuker, toch?

Iedereen die zich geroepen voelt om zichzelf niet alleen fit en gezond, maar ook soepel en lenig te houden, is welkom bij Fit & Gezond Dames. De eerste les is gratis, het lidgeld is 50 euro voor een sportjaar. info: anitamelis54@gmail.com of via 02 731 83 30.

 

Tekst: Joris Herpol
Foto: © Tine De Wilde
Uit: uitgekamd oktober 2021