submenu

Turnkring Fit en Gezond Heren viert vijftigste verjaardag - 09/09/2021

Eerst gymnastiek, dan balsporten

Turnkring Fit en Gezond Heren bestaat een halve eeuw. Na een moeilijk coronajaar, waarin de leden elkaar niet meer konden zien, is de werking hervat.

 

Precies vijftig jaar geleden richtte Frans Baeyens met enkele vrienden Fit en Gezond Heren op. ‘Hij is drie jaar geleden overleden en betekende heel veel voor de club’, vertelt voorzitter Luc Vanhaelen, die de fakkel overnam. ‘Enkele maanden voor de oprichting van Fit en Gezond Heren, is ook de turnkring Fit en Gezond voor Dames opgericht, maar beide verenigingen bestaan los van elkaar. Het is allemaal begonnen in de vroegere gemeentezaal, die nu afgebroken is. Op een gegeven moment mochten er geen balsporten meer plaatsvinden in die zaal.

Duitse school

En dus verhuisden we naar de Duitse school.’ Dat gebeurde heel toevallig. Frans werkte voor de telefoonmaatschappij en was daarvoor in de Duitse school aanwezig. Hij vroeg aan de directeur of de turnkring niet in de sporthal van de school mocht sporten. ‘En we kregen toestemming. Daar was zelfs een zwembad waar we na het turnen en de balsporten konden zwemmen. En ja, dat gebeurde zonder textiel’, lacht de voorzitter. Maar na veertig jaar moest Fit en Gezond Heren opnieuw op zoek naar een andere locatie. ‘Dat kwam door de verstrengde veiligheidsmaatregelen naar aanleiding van de terrorismedreiging. Er konden niet zomaar nog externen de Duitse school binnen komen. En dus gingen we op zoek naar een alternatief. We namen contact op met turnclub Fit & Fun van Sterrebeek. Zij sporten in het Heilig Hartcollege. En nu sporten we daar samen met hen. Beide verenigingen bestaan nog apart, maar we zijn één grote vriendenkring van een dertigtal leden.’

Internationale leden

De trainer van dienst voor beide clubs is Wim Van Rijckeghem. ‘Hij doet dat schitterend’, zegt secretaris Vincent Widderhoven. ‘Hij brengt veel variatie in de oefeningen. We doen uitgebreide grondoefeningen en turnen met springtouwen en elastieken. Werkelijk alle spiergroepen worden getraind. En na een uurtje gymnastiek is het de beurt aan de balsporten. Iedereen speelt met iedereen. Wim stelt de ploegen samen en maakt daarbij gebruik van wetenschappelijke software om zo evenwichtig mogelijke ploegen te vormen. We spelen niet alleen wedstrijdjes basket- en volleybal, maar ook badminton. Bij mooi weer spelen we buiten voetbal. Na de training babbelen we nog even na. We nemen zelf onze drank mee. Onze vereniging telt niet alleen Belgische leden, maar ook Engelse, Duitse, Amerikaanse en Nederlandse. Het is wel fijn om een Duitser en een Engelsman na de sport te horen babbelen in het Nederlands. Dat kom je niet vaak tegen. Maar bij ons is dat normaal. We zijn een club waar een gezellige familiale sfeer heerst.’

‘We snakten ernaar om elkaar terug te zien en samen te sporten. Gelukkig kan het nu weer’

Blijven bewegen

Door corona hebben de heren elkaar meer dan een jaar niet meer gezien. Hoe zijn ze door de coronatijden heen geraakt? ‘We hebben onze leden aangespoord om te blijven bewegen, fietsen en wandelen’, weet de voorzitter. ‘Iedereen bleef in goede conditie, maar we snakten ernaar om elkaar terug te zien en samen te sporten. Gelukkig kan het nu weer. We hebben trouwe leden. Elk jaar reiken we de ‘Duvel van het jaar’ uit. Dan schenken we een goede fles aan het lid dat het meest aanwezig was tijdens de sportmaandagen. Vincent houdt een aanwezigheidslijstje bij en bij een ex aequo delen we twee of meer prijzen uit tijdens het kerstfeestje. Onze leden komen graag, want we garanderen onze mensen dat ze – als ze elke week komen – geen rugpijn hebben in de lente als ze gaan fietsen of in de tuin werken. Ik kan je verzekeren: de oefeningen van onze trainer Wim houden je soepel en fit.’

Uitstap

Het vijftigjarige bestaan van de club vieren ze volgend jaar met een uitstap. ‘Elk jaar doen we een uitstap naar een stad’, vertelt Vincent. We zijn al naar Diest, Dinant, Namen, Rotterdam ... geweest. Volgend jaar gaan we naar Maastricht. Ook onze partners gaan mee. We zijn sportmensen en dus werken we voor onze uitstappen een bijzonder programma uit waarbij we onze benen strekken. Het aperitief bestellen we in een horecazaak. Daarna verhuizen we voor het voorgerecht naar een restaurant, de hoofdschotel eten we weer ergens anders en ook voor het dessert kiezen we voor een andere eetgelegenheid. Zo heb je toch iets van de stad gezien, terwijl je ook aandacht hebt voor de non-sportieve geneugten van de uitstap. Op het einde van het turnjaar organiseren we traditioneel een barbecue tijdens het ledenfeest.’

Sportraad

Luc en Vincent zetten zich inmiddels ook in voor de sportraad. ‘Ik ben drie jaar geleden voorzitter geworden van de sportraad van Wezembeek-Oppem’, vertelt Vincent. ‘Ik ben zo samen met Luc Ronald Cools gaan helpen, want bij de werking van de sportraad komt heel wat kijken. Gelukkig krijgen we ook steun van gemeenschapscentrum de Kam en vzw ‘de Rand’. Elke vijf jaar schrijven we een sportbeleidsplan. We verdelen de subsidies onder de elf sportverenigingen, we promoten samenwerking tussen de sportverenigingen en maken reclame om leden te werven voor onze verenigingen in Wezembeek-Oppem.’ Op naar de volgende 50 jaar!

Tekst: Joris Herpol
Foto: Tine De Wilde
Uit: uitgekamd september 2021